Статьи * Articles

Калитюк І.М., магістр екон. н., м.Рівне, Україна:

НЕОБХІДНІСТЬ РЕФОРМ В УФОЛОГІЇ

Не истины науки трудны, а расчистка человеческого сознания от всего... осевшего ила, от принимания неестественного за естественное, непонятного за понятное. (Александр Герцен)

Постановка проблемних питань.

Нинішнє становище в уфології не можна назвати хорошим, уфологія як така до нині не визнана в наукових колах як природнича наука, проте тут не обійшлось без чинників:

Перший, що навколо уфології виникло безліч стереотипів: більшість людей не розуміє в чому різниця між Нерозпізнаними Літальними Об’єктами і Аномальними Аерокосмічними Явищами, під НЛО можна розуміти що завгодно – рідкісні атмосферні явища, експериментальні літальні пристрої, будівельні конструкції чудернацької форми в тумані, чи навіть побутовий предмет викинутий із вікна, який очевидцю не вдалось ототожнити із знайомими йому явищами чи техногенними предметами та об’єктами, істинним же феноменом ААЯ є те що не вдалось ототожнити із явищами природного чи техногенного характеру, тобто ААЯ не є НЛО. Ще один відомий стереотип коли людей почали називати «НЛО», «не від світу цього» розуміючи під цим, що вони не сповна розуму. Ці стереотипи глибоко осідають в нашій свідомості ще із дитинства. Коли нам показують інформацію уфологічного характеру, або видають літературу часто непрофесійного, а інколи релігійного характеру, що сприяє появі уфо-сект, уфо-манії, і цілої плеяди «уфологів-самоучок», які не вміють елементарного – якісно спостерігати НЛО. В новинах і різних шоу показують очевидців і «уфологів», які розказують різні свої здогадки не посилаючись на об’єктивні дані, таким чином самі підривають свою репутацію в спільноті, укорінюючи в свідомість глядачів чи читачів стереотип неадекватності і псевдо науковості «уфологів» самоучок, а із цим стягують уфологію в болото релігій і псевдонаук. Цей непрофесіоналізм помножений на недосвідченість і відсутність наукового прагматизму, розповсюджується і закорінюється в суспільстві значно швидше, чим об’єктивні дослідження явищ – феноменів. Таким чином у суспільстві і в необізнаних наукових колах до таких явищ – феноменів, виникла стійка тенденція ігнорування такого напрямку досліджень, що є цілком природним і науково правильним, це природний захист від пропаганди, шокового резонансу і непрофесіоналізму. Однак реальний стан об’єктів так і залишається без уваги, так само як і справжні очевидці вирішують мовчати, щоб не втратити свою репутацію, побоюючись що їх можуть прирівнювати до «людей-НЛО».

Другий, відсутня єдина науково обґрунтована термінологія, так наприклад навіть від досвідчених дослідників можна почути ненормативну лексику вигадану непрофесіоналами «уфологами-самоучками», що в дії обставин хаосу, не маючи вибору серед термінології дослідники вдаються до ненормативної лексики, яка ж до того вже починає набирати моду.

Третій, в умовах глибокого застою, нові дослідження в уфологічних напрямках зупинились, а якщо рідко і починаються то із нуля не опираючись на вже зроблене, так уфологічні дослідження топчуться на місці, через те, що старі оригінальні дослідження перебувають переважно у виді рукописів і не є доступними для більшості. Дослідники не знають про досягнення минулого, і створюють теж саме що вже було створене, замість того, щоб творити нове майбутнє опираючись на минуле. Інші старші покоління дослідників, ще працюють по інерції втративши комунікаційний зв'язок із молодими поколіннями дослідників, не знаючи про досягнення один одного. Четвертий, закоріненою негативних до уфології стереотипів також сприяють різні підробки і містифікації які масово під гаслом сенсаційності заполонили Інтернет, газети, телебачення і наш розум, основними розповсюджувачами яких є окрім журналістів, ще і уфо-мани та «уфологи-самоучки», тратячи багато свого часу на обговорення містифікацій, і роблячи на них свої часто не аргументовані висновки, яскравим прикладом цього є чати соціальних мереж і інтернет-форуми. Пятий, відсутність оперативності - викликана тим, що через недостачу фінансової підтримки і нової приладової бази, а також комунікацій із населенням, яке знаходиться під подавленим впливом стереотипів, в більшості випадків нові феномени залишаються без уваги, або досліджуються із суттєвою затримкою інколи в десятиліття.

Вирішення проблемних питань.

Вирішенням першої і другої проблеми є те, що кожен дослідник, не важливо де він знаходиться чи на прес-конференції чи на інтернет-форумі, повинен слідкувати за своїм «язиком», тобто за тим що він говорить і на що посилається, оскільки все сказане нами, може бути використане проти нас і підірвати нашу репутацію та репутацію інших дослідників які займаються дослідженням таких феноменів. На мою думку потрібно робити опору на наукову термінологію, а не використовуючи ненормативну лексику, а також сприяти становленню уфології як природничої науки, в процесі дослідження і пізнання феномену. Протоколювання засідань, конференцій і нарад, написання наукових статей із дотриманням всіх вимог і державних стандартів написання таких, написання експедиційних звітів, заявок на експедиції згідно із науковими нормативами. Збільшувати кількість зв’язків серед вже працюючих офіційних науковців: метеорологів, астрономів, радіотехніків, математиків, психологів, психіатрів, хіміків, цитологів, ботаніків …, так і серед воєнних та юристів. Використовуючи тактику зміненої термінології: наприклад дослідження місць взаємодії із очевидцями позаземних цивілізацій при умові матеріальних зразків – можна описати як дослідження екології і соціальних процесів; процес ототожнення НЛО – процесом дослідження Невідомих Атмосферних Явищ. При чому закріплювати такі зв’язки потрібно методом створення договорів між підрозділами, починаючи із звернення та відповіді, і закінчуючи розглядом такої співпраці на засіданнях. Розповсюдження і пропагування саме наукової уфології в ЗМІ і суспільстві в авторитетних наукових виданнях і фільмах. Написання спеціальних видань для всіх верств і вікових категорій суспільства, психологічно продуманих і аргументованих, що посприяють заломленню негативних стереотипів. Навчання також повинне бути повністю основане на наукових методах, ефективних методиках і стандартизованих посібниках, у яких нормальна конкретика, орієнтація на експериментування, баланс між теорією і практикою та розуміння предмету і ясних цілей. Потрібно переглянути існуючу термінологію, відкинути існуючий хаос із предметом і об’єктом дослідження, визначити, що саме нам необхідно, і що саме є уфологією, а не суміжною наукою, описати весь процес ототожнення математично, розробити теорію і практику, а також урегулювати процес прогнозування все це необхідно для реалізації цільового проекту «Уфологія – природнича наука».

Вирішити третю проблему можна методом збору всієї існуючої інформації про реалізацію уфологічних досліджень по всьому світі в єдиний архів-музей, і відштовхнувшись від існуючого творити щось нове, щось, що зможе удосконалити напрацювання минулого. Створити комунікаційний діалог між старшими і молодшими поколіннями для обміну досвідом і ідеями. Є також провірений часом метод використання юристів для отримання інформації про хід секретних досліджень згідно «Закону про свободу інформації» в тих країнах де діє такий закон, альтернативний варіант – звернення від компетентного наукового підрозділу про можливість обміну інформацією.

Вирішити четверту проблему можна інколи ігноруючи чи зупиняючи поширення таких медіа-хвиль на своїх інтернет-форумах і блоках новин та підконтрольних інформаційних джерелах, а інколи займаючись публічною критикою таких медіа підробок, що поступово буде піднімати ваш авторитет серед скептиків.

Вирішити п’яту проблему також можливо, методом пошуку джерел фінансування: як пожертвувань від читачів, при умові розрекламованості дослідницького центру як унікального, так і випуском професійних збірників чи фільмів. Значно спростить роботу професійному уфологу в процесі ототожнення на основі кількісних і якісних даних – автоматизація такого процесу, створення більш досконалих анкет, методик, що охоплюють більший діапазон факторів при дослідженні діапазону, які можуть пролити світло на походження феномену, як із сфер психіки людини і процесу спостереження та передуючих появі феномену подій, так із сфер рідкісних явищ природного характеру і нових явищ техногенного характеру. Спростить роботу також підтримка від воєнних підрозділів: як радарних комплексів, в системі «свій-чужий» - Нерозпізнані Радарні Мішені можуть мати інколи і відношення до ААЯ, так і свідчення із ехолотів підводного флоту про Нерозпізнані Плаваючі Об’єкти, які також інколи можуть мати відношення до феномену, що слугуватимуть додатковими достовірними доказами і частково розкриватимуть природу таких феноменів.

Висновок.

Тобто всі ідеї можливо реалізувати, варто лише захотіти – для цього потрібно визначитись із ціллю та методами, що саме потрібно досліднику із цього інформаційного масиву та що нове зробить дослідник для реалізації проекту «Уфологія – природнича наука».

Ми творимо історію нової науки – майбутнє за нами.

 

Internet: http://ufology-news.com/u/18672430/Ufology_News/Kalytyuk_I.M._The_need_for_reforms_in_ufology_2011.pdf